SÜTAŞ - KMYO EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ

EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ

Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu 1992 yılında kurulmuş ve 1995-1996 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. U.Ü. Karacabey Meslek Yüksekokulu eğitim ve öğretime başladığı yıl uygulamaya dayalı daha nitelikli bir eğitim ve öğretim için 11 Haziran 1996 tarihinde KMYO - SÜTAŞ eğitimde işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde aynı yıl SÜTAŞ tarafından süt fabrikası yanında "Karacabey Meslek Yüksekokulu Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Çiftliği" faaliyete geçirilmiştir.

SÜTAŞ ile eğitimde işbirliği protokolü çerçevesinde okulumuz Süt Hayvancılık programı öğrencileri ders ve uygulamalarının büyük bir bölümü ile stajlarını SÜTAŞ Karacabey Meslek Yüksekokulu Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Çiftliği ile SÜTAŞ'ın TARFAŞ Damızlık Süt Sığırı İşletmesinde başarılı bir şekilde yürütmektedirler. Okulumuz Süt ve Ürünleri Teknolojisi programı öğrencileri ise ders ve uygulamalarının önemli bir bölümü ile stajlarını SÜTAŞ Karacabey Süt Fabrikasında yürütmektedirler.

SÜTAŞ ile eğitimde işbirliği protokolü çerçevesinde SÜTAŞ'dan bazı uzmanlar öğrencilerimize ders verirken, okulumuzdan bazı öğretim elemanları da SÜTAŞ'ın kendi bünyesinde oluşturduğu "Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi" nde düzenlenen kurslarda yetiştiricilere eğitim vermektedir.

KMYO-SÜTAŞ Protokol Metni

KMYO, SÜTAŞ tarafından 2007 yılında yaptırılan 200 öğrenci kapasiteli Sadık YILMAZ Öğrenci Yurdu ile birleşerek Sadık Yılmaz Yerleşkesi'ne dönüştürülmüştür.

U.Ü.Senatosu SÜTAŞ'ın kurucusu merhum Sadık YILMAZ'a Eğitime verdiği katkılarında dolayı 24 Mayıs 2007 tarihinde Fahri Doktor ünvanını vermiştir.

Uludağ Üniversitesi ve SÜTAŞ'ın 1996 yılında başlayan ve günümüze kadar başarılı bir şekilde devam eden eğitimde işbirliği çalışmaları gelişerek devam etmekte, eğitimde Üniversite-Sanayi işbirliği için güzel bir örnek oluşturmaktadır. Eğitimde işbirliği kapsamında SÜTAŞ tarafından okulumuz bünyesinde kurulması planlanan "Süt ve Süt Hayvancılığı Araştırma ve Eğitim Merkezi" plan ve proje çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır. Bu merkezinde faaliyete geçmesi ile okulumuz Süt ve Süt Hayvancılığı konusunda Türkiye'nin en iyi yüksekokulu olmayı hedeflemekte, ülkemizdeki hayvancılık işletmeleri ve süt fabrikalarının nitelikli ara eleman ihtiyacını en iyi şekilde karşılamayı amaçlamaktadır.