<<< Haberler

1. SÜT ve SÜT HAYVANCILIĞI ÖĞRENCİ KONGRESİ YAPILDI

KMYO’nun düzenlediği ‘Süt Kongresi’nde konuşan Müdür İbrahim Ak, hayvancılığın ülkemizde giderek azaldığını söyledi.


Sütaş Tedarik Zinciri Başkanı Tarık Tezel ise; “Süt algımız, ülkemizdeki süt tüketimiyle karşılaştırıldığında malesef çok içler acısı bir durumda.” dedi.

U.Ü. Karacabey MYO tarafından düzenlenen, ‘1.Süt ve Süt Hayvancılığı Öğrenci Kongresi’ Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirildi. UÜ USİGEM Başkanı Prof.Dr. Sedat Ülkü, TKB, TÜGEM, Büyük ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Muhittin Eyimaya, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Selahattin Kumlu, UÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mustafa Tayar, TSE Bursa Personel ve Sistem Bilgilendirme Müdürü Ömer Eyyupoğlu ile SÜTAŞ Yönetim Sistemleri Müdürü Şencan Gündüz’ün konuşmacı olarak katıldıkları kongrede, KMYO Müdürü Prof Dr. İbrahim Ak, SÜTAŞ Tedarik Zinciri Başkanı Tarık Tezel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Turhan, İlçe Tarım Müdürü Erdoğan Ceylan ve öğrencilerde hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan KMYO Müdürü Prof.Dr. İbrahim Ak, dünya nüfusunun hızla artmasının, dengeli ve sağlıklı beslenme açısından hayvancılığın önemini her gün biraz daha gözler önüne serdiğini ifade etti. 

Ak, konuşmasına şu sözlerle devam etti; ”Hayvancılığın ülkemizde giderek azalması, uzun vadeli, doğru ve istikrarlı hayvancılık politikalarının uygulanmaması, kişi başına hayvansal ürün üretim ve tüketimindeki düşüş, hayvan sağlığı ve çiğ süt üretiminde verim ve kaliteye ilişkin sorunlar, sokak sütçülüğü, süt ürünleri üretiminde haksız rekabet, ülkemizin süt hayvancılığının en önemli sorunları arasında yer almaktadır. AB’ye üyeliği hedefleyen ülkemizde süt hayvancılığı ve çiğ süt kalitesine ilişkin maalesef önemli sorunlarımız bulunmaktadır. Gençlerde, sağlıklı bedensel ve zihinsel gelişim için mutlaka yeterli düzeyde hayvansal gıdaların tüketilmesi gerekmektedir ki, bunların başında da bildiğiniz gibi süt gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde, gelişmişlik ölçütlerinden biride kişi başına tüketilen hayvansal gıda miktarıdır. Maalesef bu anlamda kıyaslama yaptığımızda çok yetersiz olduğumuz gözlemlenmektedir.”

Fotoğraflar İçin TIKLAYINIZ