<<< Haberler

Danimarka KOLD College'la işbirliğine ilk adım atıldı (7-11.11.2011)

Sütçülük eğitiminde yurt dışı ilişkileri geliştirmek için Danimarka’nın önde gelen eğitim kurumlarından olan Kold Kolej ile Erasmus programı gibi eğitimde işbirliği olanaklarını görüşmek üzere U.Ü. Karacabey MYO Müdürü Prof. Dr. İbrahim Ak, Gıda Teknolojisi Programı öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Metin Güldaş ve Süt ve Ürünleri Teknolojisi Program Başkanı Öğr. Gör. Cumhur Berberoğlu ,7–11 Kasım 2011 tarihlerinde 5 gün süre ile Danimarka’ya eğitim amaçlı bir ziyarette bulunmuşlardır.

KOLD COLLEGE’in daveti ve önceden planlanan ziyaret programı çerçevesinde; 7 Kasım 2011 Pazartesi günü Kopenhag Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr.Richard Ipsen ile bir görüşme yapılmıştır. U.Ü.KMYO’una araştırma ve eğitim kalitesinin arttırılmasında konusunda prensipte işbirliği yapılmasına karar verilmiştir.

8 Kasım 2011 Salı günü Odense şehrinde bulunan KOLD COLLEGE müdürü Mr. Hans Skjerning ile Müdür yardımcısı Bjarne Vagn Larsen ile birlikte genellikle Nordic (Kuzey) ülkelerinin katılımı ile Danimarka’nın Herning kentinde iki yılda bir düzenlenen ve yaklaşık 800 adet peynir çeşidi yanında diğer süt ve süt ürünlerinin sergilendiği, yarıştığı ve derece alanların ödüllendirildiği uluslararası Nordic Süt Fuarı ve Gıda Yarışmasına ve ödül törenine katılınmıştır. Fuarda Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya başta olmak üzere, Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerden katılan yaklaşık 200 firmanın süt ve süt ürünleri sergilenmiş, fuar kapsamında Kold Kolej Mütevelli Heyeti başkanı olan ve bir süt sığırcılığı işletmesi sahibi olan Thomas Johansen ile birlikte karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmuştur.

9 Kasım 2011 Çarşamba günü Danimarka’nın Odense kentinde bulunan Danimarka’da sütçülük eğitimi konusunda ve Avrupa’nın en önemli eğitim merkezlerinden birisi olan KOLD COLLEGE ziyaret edilmiştir. Kold Kolej müdürü Mr. Hans SKJERNING Danimarka’da ki ve Üniversitelerindeki eğitim sistemleri hakkında 2 saatlik bir seminer vermiştir. Daha sonra okulun eğitim birimleri, süt işleme tesisleri, laboratuvarlar ve diğer uygulama alanları ziyaret edilmiştir.

Daha sonra “LOGİSMOSE MEJERİ” isimli Danimarka’ya özgü geleneksel peynirlerin üretildiği süt fabrikasına gidilmiştir. Aynı gün Eğitim ve Araştırmada işbirliği ile ilgili olanakları görüşmek üzere Sütçülük Eğitim Koordinatörü Mr. Ole Holst ile KOLD COLLEGE’de bir toplantı yapılmış, sütçülük konusunda hazırlanacak olan, İngiltere, Danimarka, Almanya, Polonya ve Türkiye’nin içinde yer alacağı sütçülükte uzaktan eğitim konusunda bir AB projesinin birlikte yürütülmesi konusunda mutabık kalınmıştır. 10 Kasım 2011 Perşembe günü sabah KOLD COLLEGE öğretim üyelerinden Mr. Morten ile “OSTERLUND” Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi ziyaret edilmiş, daha sonra KOLD COLLEGE Müdür Yardımcısı Palle Schiott Johannessen ve Tarım ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Stig Hansen ile birlikte eğitim ve uygulama alanları ziyaret edilmiş ve eğitimde işbirliği olanakları görüşülmüştür. Daha sonra aynı gün KOLD COLLEGE’de Prof. Dr. Hans Skjerning ile eğitimde işbirliği olanakları konusunda bir toplantı yapılmış, prensipte eğitimde işbirliğine Erasmus programı ile başlanabileceğine, daha sonra diğer konularda işbirliğinin geliştirilmesine karar verilmiştir. Toplantıda bu yıl üçüncüsü Aksaray’da yapılacak olan “Süt ve Süt Hayvancılığı Öğrenci Kongresi” hakkında bilgi verilmiştir. Ziyaret sonunda yapılan görüşmeler sonucu eğitimde işbirliği konusunda aşağıda belirtilen konularda mutabık kalınmış ve en kısa sürede eğitimde işbirliği konusunda kurumlar arsında bir anlaşma imzalanmasına karar verilmiştir.

1. Erasmus programı ile her iki kurum arasında karşılıklı olarak öğretim elemanı ve öğrenci değişiminin yapılması,

2. KOLD COLLEGE’de KMYO Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı öğrencilerine genel ve mesleki İngilizce eğitim verilmesine,

3.Video konferans sistemi kullanılarak Süt ve Süt Hayvancılığı öğrencileri ve Sütaş Hayvancılık Eğitim Merkezinde Süt Sığırı Yetiştiricilerine eğitim desteği sağlanmasına,

4. U.Ü.KMYO’da Süt Hayvancılığı ve Süt ve Ürünleri Teknolojisi programlarının ders plan ve müfredatlarının güncelleştirilmesi ve laboratuvar alt yapısının oluşturulmasında KOLD COLLEGE tarafından destek sağlanmasına,

5. KOLD COLLEGE ve Karacabey MYO’nun birlikte uluslar arası bir süt kongresi düzenlemesine,

6.KOLD COLLEGE ve U.Ü.KMYO nun birlikte Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci projesi hazırlamasına,

7.U.Ü.KMYO öğretim elemanlarının İngilizce dil eğitimlerimde KOLD COLLEGE tarafından destek sağlanmasına karar verilmiştir.

GEZİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ